Her geçen gün hızla gelişen teknoloji, pek çok kolaylığı da beraberinde getirmektedir. Teknolojinin gelişimiyle birlikte internet kullanımı ve web sitelerine olan ihtiyaç da artmaktadır. Bir hizmet ya da ürün araştırılmak istendiğinde başvurulan ilk kaynak internettir. İnternetin günlük hayatın çok büyük bir kısmını oluşturduğu bu dönemde, araştırmalar ve okumalar da büyük oranda web siteleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. İçinde bulunulan bu teknoloji çağında, araştırılan bir markanın ya da hizmetin web sitesinin bulunmaması, kullanıcılar açısından gerekli olan güven duygusunun oluşmasına engel olmaktadır. 

web sitesi oluşturulurken dikkat edilmesi gerekenler

 • Marka kimliğinin bir parçası olan web siteleri, kullanıcıların zihninde markayla bir bütün olarak ilişkilendirilir. Dolayısıyla web sitelerinin ana sayfası, ziyaretçilere markayla alakalı bir ilk izlenim vereceğinden oldukça önemlidir.
 • Sitenin genel tasarımının yanında ana sayfa tasarımının ekstra olarak dikkat çekmesi gerekmektedir. Kullanıcıların sitede kalıcı olmasını sağlamak için ilgi çekici bir ana sayfa tasarımı oluşturulmalıdır.
 • İnternette hız çok önemlidir bu nedenle de sayfanın açılma süresinin olabildiğinde kısa tutulması gerekmektedir. Ana sayfa tasarımında minimum oranda grafik ve metin bulundurarak süreyi kısaltmak mümkündür.
 • Ana sayfa, var olan ve potansiyel hedef kitleye hitap edecek içerik ve tasarım özelliklerine sahip olmalıdır.
 • Web sitesinin ismi önemlidir. URL adresinde kurumun adının yer alması hem profesyonel bir görünüm kazandırır hem de arama motorlarında kolaylık sağlar.
 • Tasarım unsurlarına dikkat ederek markanın kurumsal kimliği doğru şekilde yansıtılmalıdır. Kurumsal kimliği oluşturan logo ve kurum renkleri web site tasarımında sıkça kullanılmalıdır.
 • Şirketin amacı, hakkında bilgisi, vizyonu ve misyonu gibi bilgiler kullanıcılara açıklanmalıdır.
 • Şirket adı, adresi ve iletişim bilgileri kolay ulaşılabilir şekilde sitede yer almalıdır.
 • İnteraktif iletişimin sağlanması açısından önemli olan geri bildirim mekanizması da kurumsal web sitelerinde bulunmalıdır.

web sitelerinin kullanım amacı

Günümüzde web sitelerinin kullanım amaçları çok farklı ve çeşitlidir. Kişiselden kurumsala web sitelerinin kullanım amaçlarından bazıları şu şekildedir:

 • Ürün ve hizmet tanıtımı ya da mesleki reklamın yapıldığı kişisel web siteleri. 
 • Moda, tasarım, seyahat ya da herhangi bir alan ile alakalı blog siteleri.
 • Kitlelere bilgi ulaştırmak amacıyla oluşturulan haber siteleri.
 • Kurum imajını sağlamlaştırmak için oluşturulan kurumsal web siteleri.
 • Kültür-sanat alanında bilgi vermek için oluşturulan içerik siteleri.

dijital dünyada web sitesi

Kaliteli bir marka kimliği oluşturmanın şartlarından biri de web sitesine sahip olmaktır. Tasarımı ve içeriğiyle dikkat çeken bir web sitesi, marka kimliği açısından olumlu bir imaj oluşturacaktır. Kapsamlı araştırmalar sonucu oluşturulan web siteleri, kullanıcıların markaya duyduğu güveni artırmaktadır. Reel dünyada inşa edilen binaların temelinin sağlam olması gerekliliği, sanal dünyadaki web siteleri için de geçerlidir. Web sitelerinin dijital stratejilere bağlı kalarak özenle inşa edilmesi gerekmektedir. Kurumsal kimliğin yanında markanın iç yüzünü yansıtıp kendini ifade edebileceği içeriklere de sitede mutlaka yer verilmelidir. Günümüzde gittikçe bilinçlenen tüketici profili, ürün ya da hizmeti almadan önce internetten araştırmakta ve satın alma kararını sonrasında vermektedir. Zaman zaman online olarak da gerçekleştirilen satın alma eylemi için web sitesinin güvenilir bir imaj yaratmaya özen göstermesi gerekir. Dijital çağın en büyük avantajlarından biri olan web siteleri, doğru şekilde değerlendirildiği takdirde markaya; ulaşılabilirlik, prestij ve potansiyel büyüme imkânı sunmaktadır.